Blog

1. Nejspíše první, co zajímá každého budoucího uchazeče, je proč jsem se vůbec rozhodla na Erasmus vyjet.

Po zkušenosti, kterou jsem získala v USA prostřednictvím programu Work and Travel jsem zjistila, že to největší bohatství každého člověka je svoboda a možnost poznávání. Tedy mé rozhodnutí odjet na Erasmus do Irska vycházelo především z touhy po poznání něčeho nového, co v denním stereotypu v České republice jen těžko dosáhnete. Dalším důvodem bylo, že jsem si chtěla vylepšit úroveň angličtiny, můžu říci, že jsem si to určila za takový můj osobní „challenge“.

2. První dojmy

Člověk si musí uvědomit, že rozhodne-li se odcestovat do cizí země a prakticky samotný, měl by počítat s určitou zodpovědností a měl by být připraven i na těžké chvíle, které se ovšem poté promění v obrovskou zkušenost, na kterou může být člověk i určitým způsobem pyšný. Mé první dojmy byly pozitivní, všude kolem Vás slyšíte angličtinu, lidé se usmívají, zdraví a především pro ně není problém prohodit s Vámi pár slov o tom, jak se máte. V tomto vidím diametrální odlišnost od naší české kultury. Zde jsou lidé pozitivní, milí, vstřícní a vždy Vám rádi pomohou…Toto je má zkušenost. Nemusíte se bát angličtiny, protože Irové jsou velice trpěliví, a když vidí, že jim nerozumíte, pokouší se to říci jednodušeji, pomaleji, protože zřejmě vědí, že jejich přízvuk je opravdu odlišný od klasické angličtiny. Když jsem poprvé uviděla mou univerzitu, nemohla jsem uvěřit svým očím…nádherný campus s úžasnými aulami a kavárnami. Co mě potěšilo ještě více, než rozlehlý campus, byl obsah přednášek, které jsem absolvovala. V Irsku mají odlišný hodnotící systém a zejména mají Tutorial lekce, kde se student může na vše zeptat, a tak se i lépe připravit na závěrečné eseje či zkoušky. Hned po příjezdu jsme měli Tréninkový týden, kde se seznámili International studenti a společně jsme procházeli campus a dostali jsme nabídku všech dostupných kurzů. Jako zahraniční studenti si děláme International dinner a každý může uvařit jídlo ze své země.

3. Výhody Erasmu

Nevím, jestli se mi skutečně podaří napsat o všech výhodách, protože jich je skutečně hodně a jelikož můj pobyt v Irsku ještě probíhá, možná na nějaké přijdu ještě po skončení výjezdu. Za zásadní výhodu programu považuji samostatnost, kterou člověk vycestováním získá, dále určitě zlepšení angličtiny a především možnost vidět odlišné učební metody, postupy

a teorie. Jelikož studuji obor Filosofie je pro mě i velice přínosné, že mám přístup k mnoha knihám, které se u nás nedají sehnat. Dále samozřejmě zlepšení anglického jazyka a odstranění studu při používání cizího jazyka, protože jste každý den v kontaktu s ostatními studenty a jazyk aktivně používáte. Navážete přátelství s lidmi z celého světa, což je také určitým způsobem výhoda, protože většina studentů se poté navštěvují a společně cestují. Za další zásadní výhodu považuji poznání nové kultury a zvyků. Jeden z mých osobních důvodů k výjezdů bylo, že mi připadal život u nás moc negativní a zde jsem si potvrdila, že tato negativita není všude a není samozřejmá. Irové jsou milí, vstřícní a pozitivní lidé, což u nás v ČR není moc běžné. Myslím si, že obzvláště v dnešní době, kdy je aktuálním tématem migrační vlna do Evropy je pro každého velmi dobrá zkušenost vycestovat a skutečně, reálně zažít koexistenci s lidmi odlišné kultury, náboženství. Takže za mě určitě výjezd doporučuji, protože pro budoucí život je to nenahraditelná zkušenost, která donutí člověka přemýšlet a posouvá ho tím dál a otevírá možnosti pro budoucí život.

 

Pro studentský web Chcinatf.cz napsala: Barbora Wernerová.

Autor: martina.hlavacova